Bahri Hırfanoğlu

Freelancer Programmer

Famenad Software - Tek Odalı Şirket

Bahri Hırfanoğlu

Freelancer Programmer

Famenad Software - Tek Odalı Şirket

Blog Post

Network Filtering Wall

10 Şubat 2021 Genel
Network Filtering Wall

Program adı: Network Filtering Wall
Programın amacı: Windows tabanlı işletim sistemlerinde belirli portlar için ağ geçit sistemi.

Kullanılan Teknolojiler

C# %40
4/10
Javascript %20
2/10
Node JS %40
4/10

Kullanılan Platformlar

Portal sisteminin windows server kısmında api sunucusu ile bağlantısını ve güvenlik duvarının kurulumu ve çalışmasını sağlayan Windows Uygulaması visual studio platformunu kullanarak yazılmıştır.

Kullanıcıların erişebildiği, portaldan geçiş yaparak sunuculara ulaştığı web uygulaması ve api sunucusunun test aşamaları visual code platformu kullanarka yazılmıştır.

Api sunucusunu ve portal web uygulamasını çervimiçi ortama taşımak için plesk panel kullanılmıştır.

Api sunucularını ve web portal sisteminin çevrimiçi durumdayken sistemi yavaşlatmaya yönelik saldırıları engellemek için cloudflare kullanılmıştır.

Kullanılan Bazı Kütüphaneler

1928

Satır Kod Yazıldı

Hazırlık Aşaması

Uygulamayı kodlamaya başlamadan öncelikle Hazırlık.pdf adında bir dosya oluşturdum; kullanacağım teknolojileri, platformları, uygulamanın adını, amacını belirledim ve yazdım. 

 

Özellikler.pdf adında bir dosya oluşturdum ve uygulamada olması gereken tüm özellikleri belirledim, yazdım.

Daha sonra kodmimarisi.pdf adında bir dosya oluşturdum, uygulamayı daha anlaşılır ve OOP (Nesneye Dayalı Programlama) uygun kodlamak için .dll mantığı ile çalışmaya karar verdim. DLL adlarını ve neye hizmet edeceklerini yazdım.

Son olarak kodmimarisi.pdf dosyasının içine oluşturacağım tüm DLL kütüphaneleri için kabataslak şekilde içerisinde bulunacak metodları ve parametleri Class Diagramı şeklinde yazdım.

Oluşturduğum bu class diagramına tam anlamıyla uyduğum söylenemez. Fakat yazacağım kod hakkında önceden düşünmek, metod adlarını, neye hizmet edeceklerini bilmek uygulamayı daha hızlı ve düzenli bir biçimde çıkarmamda çok yardımcı oldu.

Ayrıca projemi github’a private olarak yükleyerek geliştirme aşamasındayken olası veri kayıplarını önlemek için anlık olarak yedekledim ve herhangi bir kod kaybı yaşamadım.

Şuanda projenin ticari olarak satışını yaptığımız için kodları henüz yayınlamadım. İlerleyen zamanlarda ticari boyutu sona erdiğinde github üzerinden açık kaynak kodlu şekilde paylaşacağım. 

Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler 🙂

 

SON

Write a comment